Alej vzdechů je součástí barokní krajinné kompozice v okolí plaského kláštera. V současnosti je torzo ale narušeno hospodářskými areály v okolí a souběžnou zpevněnou komunikací (ulice V Aleji). Alejí prochází zelená pěší trasa Plasy - Nebřeziny. Doporučujeme například výlet Plasy - Nebřeziny - Kaznějov (údolím Střely a Kaznějovského potoka s Rybnickým viaduktem, návrat vlakem nebo autobusem, s výjimkou krátkého úseku u Nebřezin sjízdné i na kole).
DetailRomantické údolí potoka Véska bylo nazváno podle Alžběty Lažanské. Údolí je přístupné nejlépe od Dolní Bělé a Dražně. Celou délkou prochází stará zarůstající cesta, úsek v okolí Brlína je součástí nepřístupné obory Háječek (možno obejít). V údolí existovalo v minulosti několik rybníků, zarostlé zbytky rozsáhlé hráze leží nad silnicí Líté - Bažantnice. Doporučujeme výlet Bažantnice (bus) - po silnici směr Líté k rybniční hrázi - Alžbětino údolí (cesta vede po levém břehu potoka) - po zelené hrad Dolní Bělá (výhled, ohniště) - po zelené náves Dolní Bělá (bus), celá trasa údolím vede po nezpevněné travnaté cestě a je sjízdná i na horském kole, návrat možný autobusem.
DetailVálcový mlýn na potoce Bělá v malebné poloze pod hrází Zámeckého rybníka a hradem Bělá a zároveň v těsné blízkosti centra městečka. Vnitřní technologické vybavení mlýna se dochovalo, ale není funkční. Mlýn vybudoval mlynář František Piorecký a je zajímavostí, že s výjimkou období 1953 - 1990, kdy byl znárodněn, je mlýn až do současnosti stále ve vlastnictví rodiny. Ve mlýně se mlelo do 60. let 20. století, od té doby je odstavený.
DetailKyselka se nachází na louce přibližně 500 metrů jihozápadně od Beranovky v blízkosti památného stromu Beranovské olše. Ze vsi je nutné vyjít tímto směrem po nepoužívané polní cestě mezi polem po levé a pastvinou po pravé straně. V místech přechodu cesty přes Podhájský potok jen třeba se vydat přibližně 50 metrů proti proudu po levém břehu (přilehlém k Beranovce). Beranovská kyselka vyvěrá v betonových skružích. Přístup a hledání pramene jsou poměrně obtížné.
DetailBeranovská olše roste v olšině na levém břehu Podhájského potoka přibližně 500 metrů jihozápadním směrem od Beranovky. V blízkosti vyvěrá také Beranovská kyselka. Jedná se o šestikmen a torzo stromu o výšce 22 metry a obvodu kmenu 635 centimentrů. Beranovská olše byla památným stromem prohlášena v roce 2005. Přístup a hledání stromu jsou poměrně obtížné.
DetailNejvětší rybník v regionu (téměř 32 hektarů), kterým přímo protéká řeka Teplá. Kolem se rozkládá rozsáhlá rekreační oblast včetně kempu. Pravidelný každoroční veřejný výlov rybníka.
Detail